Ana Sayfa Mimari Programlar En İyi 5 Mimari Program

En İyi 5 Mimari Program

344
0

EN iYİ 5 MİMARİ PROGRAM

Makalemizde size en iyi 5 Mimari program / BIM yazılımı hakkında iyi bir genel bakış sunulmaya çalışılmıştır. En iyi 5 mimari Program araştırmamız bize bu programların artık BIM faktörü ile ön plana çıktığını göstermektedir.

İster bir CAD programınızı arıyor olun , isterseniz zaten bir program sahibi olun ve bunun başkalarıyla karşılaştırmak istediniz.

Bu mimari programların her biri en karmaşık inşaat projeleri için gerekli planları oluşturabilir. Ancak, programlar birçok yönden farklılık gösterir. Çoğunlukla belirleyici olan fiyattır. Diğer bir faktör kullanım kolaylığı ve eklentiler.

Size Dünyada en çok tercik edilen BIM destekli CAD yazılımlarını sıraladık.

*Not : En iyi 5 mimari program sıralaması tamamen rastlantısaldır. Her yazılımın kendine özgü /kullanıcı deneyimli avantajları ve dezavantajları olabilir.

EN İYİ 5 MİMARİ PROGRAM LİSTESİ


 AutoCAD Architecture

AutoCAD 1982’den beri var ve piyasadaki en sağlam, olgun yazılım paketidir. En gelişmiş CAD programından beklendiği gibi, AutoCAD parametrik modellemeyi de destekler. Autodesk yalnızca mimari tasarım için bir çözüm sunana kadar mimarlar yirmi yıldan uzun bir süredir CAD yazılımının standart sürümü ile çalışmak zorundaydı.

Mimari yazılım bir Autodesk ürünü olduğundan, diğer programlarla değişim sorunsuz çalışıyor. Bu, farklı planlama örneklerindeki veriler büyük projelerde buluştuğunda bir avantajdır. Autodesk, çok özel uygulamalar için uygun programlar geliştirmiştir. Bireysel programların verileri kolayca değiştirilebilir. AutoCAD satın alırsanız, ekip üyelerinizin dosyaları sorunsuz bir şekilde açabileceğinden emin olabilirsiniz.

AutoCAD Mimarisini seçerseniz, bu, orijinal programın özelliklerini kaçırdığınız anlamına gelmez. Mimari yazılım, AutoCAD ile aynı özellikleri içerir. Bununla birlikte, inşaat planları çizilirken yararlı olan diğer özellikleri ekler.

En İyi 5 Mimari Program

Autodesk Revit

Autodesk ayrıca kendi BIM yazılımını da sunar: Revit. Her ne kadar bu mimari program ArchiCAD’den daha yeni olsa da, aynı yöne bakmıyor. ArchiCAD’den farklı olarak, Revit sadece mimarları hedeflemekle kalmaz, aynı zamanda ev yapımı ile ilgili gerekli tüm profesyonel grupları bir masada birleştirir. Bu stratejinin arkasındaki fikir açıktır: mimarlar tek başlarına çalışabilirler, ancak sonraki planlama aşamalarında yapı teknisyenleri, elektrikçiler, inşaat planlamacıları ve diğer sektörlerden diğer tüm ticaretlerle uğraşmak zorundadırlar. Ancak, tüm bu uzmanlar aynı yazılımı kullanıyorsa, iletişim ve koordinasyon birçok kez basitleştirilir.

Revit’in temel özelliklerinden biri parametrik bina planlamasıdır. Bu, bu mimari yazılımdaki tüm bina bileşenlerinin birbirine bağlı olduğu anlamına gelir. İki nokta arasındaki mesafeyi arttırır veya bir duvarı A’dan B’ye taşırsanız, komşu duvarlar da ayarlanır. Bu tutarlılık ve doğruluk sağlar. Böylece her bir öğeyi birbiri ardına değiştirmeniz gerekmez.

Autodesk Revit’in yayıncısı olduğundan, program bu şirketin diğer araçlarıyla da çalışır. Böylece Revit’te diğer Autodesk ürünlerinden dosyaları kolayca işleyebilirsiniz.

Autodek Revit Ağırlıklı olarak Mimarlar tarafından tercih edilirken son zamanlarda Yapısal Mühendisler tarafından da tercih edilen bir yazılım olmaktadır.

En İyi 5 Mimari Program MimariProgramlar.com

Allplan Architecture

Allplan, Nemetschek Architects tarafından sürekli olarak geliştirilen bir BIM aracıdır. Bu mimari yazılım, bir inşaat projesinin disiplinlerarası planlamasında maksimum verimliliği sağlamak için el ele çalışan üç bileşenden oluşur.

Allplan mimarlar için tasarlanmış bir yazılımdır. Parasolid modelleme çekirdeğine (Siemens tarafından geliştirilen) dayanarak, mimari yazılımın bu bileşeni 3D modeli oluştururken yüksek derecede tasarım özgürlüğü sunar. Bir BIM projesi başlatmak için, tek tek parçalara fiziksel ve fonksiyonel veriler atayın. Bu, diğer proje taraflarıyla iyi iletişim kurmanızı sağlar.

İkinci bileşen AllplanEngineeringBuilding’dir. Programın bu bileşeni, yapısal mühendislerin özel gereksinimleri göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. BIM modeli burada destek ve cephe yapılarını planlamak için kullanılır. Bu adım aynı zamanda bükme listeleri ve miktar planlamasını da içerir. Burada malzeme takviyeleri, ekipman vb. Toplantılarla ilgili olası sorunlar önlenebilir. Statik analizin sonuçları diğer ekiplere aktarılabilir ve Allplan Mimarlık‘ta daha fazla işlenebilir.

Allplan firması son yıllarda BIM’ i de dikkate alarak, mühendislik yazılımlarının geliştirilmesi konusuna da önem vermektedir.

Allplan yapısal tasarımcılar için Allplan Engineering, Allplan Engineering Building ve Allplan Bridge yazılımları ile Mühendislik yazılımları arasında da oldukça iddialıdır.

Allplan Bridge: Allplan Bridge, köprü yapımı için profesyonel BIM çözümüdür. Mühendisler, ön gerilmeli inşaat sürecinin entegrasyonuna ve köprü modelinin yapısal analizine kadar parametrik model oluşturmadan tek bir çözümle çalışırlar.bkz. Allplan Bridge

En İyi 5 Mimari Program MimariProgramlar.com

ELITECAD

Sadece planlardan ve ‘güzel görüntülerden daha fazlası


ELITECAD Architecture ile ekstra bir değere sahip 3 boyutlu bina modelleri oluşturursunuz. Yazılımımızın kullanım kolaylığı, arka planda bir veri tabanında tüm parametrik bileşenleri otomatik olarak üreten modelleri hızlı bir şekilde tasarlamanızı sağlar. Bu parametrik yapıyı kullanarak, yapı planlamacıları, değişikliklerin yeniden hesaplanması da dahil olmak üzere, ilave bir çaba göstermeden ülkelere özgü standartlara göre değerlendirme ve grafiksel nicelik araştırmaları yapabilir.

Daima büyük resme odaklanmak


Tek bir tıklama ELITECAD – 2D, 3D, katı, gizli çizgi, tel kafes modeli veya yüksek kaliteli render üzerindeki gösterimi değiştirmenize olanak tanır – ne olursa olsun! Başka hiçbir yazılım gösterimi bizim kadar hızlı değiştirmez. Ayrıca, yazılımımızda tüm detayları, planları, katları ve görselleştirmeleri içeren tüm model tek bir dosyada saklanır.


BIM projenize mükemmel bir başlangıç


Bina Bilgisi Modellemesi akıllı 3D bina planlaması olmadan çalışmaz. Bu ilk fakat önemli adım, aşağıdaki BIM projesindeki başarınızın temelidir. ELITECAD Mimarlık, bunu güvenli, kolay ve hızlı bir şekilde yapmanıza izin verir. Yazılımımızla BIM, Faydalı – Sezgisel – Yönetilebilir anlamına gelir (Beneficial- Intuitive – Manageable.).
Entegre VR gerçek zamanlı görselleştirme
Yazılımımızda, modelinizi uyarlama yapma imkanlarını kaybettiğiniz harici bir uygulamaya aktarmanız gerekmez. ELITECAD Mimarisindeki yenilikçi VR gerçek zamanlı görselleştirme, tamamen entegredir ve modeliniz üzerinde sanal olarak dolaşırken canlı değişiklikler yapmanıza imkan tanır. Otomatik olarak 2D ve 3D planlarınızla senkronize edilen canlı değişiklikleri VR gözlük ve gamepad kullanarak veya hatta sanal hareket kontrolü planlaması ile eşsiz bir deneyim haline gelir.

En İyi 5 Mimari Program MimariProgramlar.com

ArCADiasoft

En iyi 5 mimari program içine alabileceğimiz diğer bir yazılım ise Arcadia soft yazılımıdır.

İnşaat sektörü için bilgisayar uygulamaları oluşturma konusunda 20 yılı aşkın tecrübesi ve mimarlar ve mühendisler için 100’den fazla ürünü bulunmaktadır. Programlar yapısal tasarımdan iç mekan ve tesisat tasarımına, bina hesaplamalarının enerji performansına, binaların çevre tasarımına kadar uzanmaktadır.

Bugün, ArCADia BIM yirmiden fazla sektöre özgü modüldür. Bunlar, su, kanalizasyon, elektrik, ısıtma vb. İçin kurulum çözümlerini ve mühendislerin inşa etmesi ve hesaplaması için tasarlanmış programları içerir. Bu programlar, ortak bir nesne veritabanı (bina) kullanır, çeşitli endüstriler arasında tam işbirliği sağlar ve sistem içinde ve dışında bilgi ve proje alışverişini sağlar. ArCADia uygulamaları, kullanıcının Allplan, Archicad veya Revit gibi diğer programlarla işbirliği yapmasına olanak tanıyan IFC format desteğine sahiptir.

Arcadia soft, son zamanlarda içinde mühendislik çözümlerini de barındıran Arcadia BIM adı altında yazılımlarını sunmaktadır.

En İyi 5 Mimari Program MimariProgramlar.com

Sonuç:

Mimarlar ve Tasarımcılarımıza en iyi 5 mimari program hakkında bilgi vermek istedik. Günümüzde Mimari tasarım yazılımlarında BIM olmazsa olmazdır. Hatta bazı Mimari tasarım programlarının Yapısal tasarım programları ile bire bir entegre olduğunu görmekteyiz. Günümüzde Mimari tasarımların diğer Mühendislik kolları ile birlikte çalışma zorunluluğu, yazılım firmalarını sürekli gelişmeye ve daha iyisini yapmaya zorlamaktadır. En son unutulmaması gereken şey bilgi ve tecrübenin en iyi mimari programlar dan daha önemli olduğunu bilmektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

two × 5 =