Ana Sayfa Haberler Dünyanın En İlginç Yapıları -1

Dünyanın En İlginç Yapıları -1

410
0

Dünyanın en ilginç yapıları tasarımcılar ve sanatçılar için büyük bir ilham kaynağı olabilir. Mimariprogramlar.com olarak sizin için bu yapıları bölüm bölüm derledik. İster yapısal şekiller, benzersiz tasarım konsepti veya dekoratif detaylar olsun, binalar her türlü tasarım projesi için geniş bir ilham kaynağı olabilir. Turistler, benzersiz veya tarihi mimariyi aramak için dünyayı dolaşıyor ve çoğu zaman ünlü bir binayı ziyaret etmek, yurtdışı seyahatinin en unutulmaz bölümlerinden biridir.

Bir ülkenin en ünlü binaları, inşa edildiği dönemde bize yaşam biçimi ve kültürü hakkında çok şey söyleyebilir; tarihi bir fotoğrafa bakmak gibi. Ancak fotoğraftan farklı olarak, inşaat bittikten sonra binalar değişmeye devam ediyor. Her zamanki aşınma ve yıpranma yenilenme talep eder ve toplumun değişen zevkleri bir binanın tasarımı ve işlevselliği üzerinde kendi etkilerine sahiptir.

Bu yazıda sizin için en inanılmaz ünlü yapıları topladık;

01. Sagrada Familia, Barcelona

dünyanın en ilginç yapıları
Dünyanın En İlginç Yapıları 01. Sagrada Familia, Barcelona

Antoni Gaudí’nin Sagrada Familia’sında 1882’de çalışmalar başladı, ancak Barselona’nın en ünlü bazilikası muhtemelen en iyi bitirilemediği biliniyor – 130 yıl sonra, tapınak hala sadece yüzde 70’i tamamlandı. Ayrıca, son zamanlarda inşaat için uygun bir izin verildi ve 2026’da bitmesi bekleniyor. Hala yapım aşamasında olsa da, bu muhteşem gotik bina görülmeye değer.

02. Notre Dame, Paris

Dünyanın En İlginç Yapıları  02. Notre Dame, Paris
Dünyanın En İlginç Yapıları 02. Notre Dame, Paris

Notre Dame de Paris uzun zamandır dünyanın en ünlü katedrallerinden biri ve spot, ateşin yapıyı harap ettiği Nisan 209’dan beri bu ünlü binada sıkı bir şekilde yer alıyor. Tüm ihtişamıyla hatırlamak için listemize ekledik. İnşaat bu katedralde 1160’da başladı ve bina o zamandan beri biberlik bir yıkım ve yeniden inşa tarihine sahipti. Umarım bir sonraki yeniden yapılanma onu geçmiş ihtişamına dönüştürür ya da belki de heyecan verici yeni bir yöne götürür.

Heydar Aliyev Center, Baku

Dünyanın En İlginç Yapıları  Heydar Aliyev Center, Baku
Dünyanın En İlginç Yapıları Heydar Aliyev Center, Baku

Haydar Aliyev Merkezi, ünlü Irak-İngiliz mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan en ünlü binalardan biridir. Azerbaycan, Bakü’de bulunuyor ve 2012’de tamamlanan bu listedeki yeni tasarımlardan biri. Tasarım, belirgin, akıcı çizgileri ve keskin açıların olmaması nedeniyle dikkat çekiyor.

Zaha Hadid Architects 2007’de bir yarışma sonrasında komisyona layık görüldü. Uygulamanın web sitesinde, tasarımın arkasındaki motivasyonu açıklıyor: “Merkez … bunun yerine Bakü’de çok yaygın olan katı ve genellikle anıtsal Sovyet mimarisinden kopuyor geleceğe bakan bir ulusun iyimserliğini ifade etmek. “

04. Brasilia Katedrali, Brezilya

Dünyanın En İlginç Yapıları 04. Brasilia Katedrali, Brezilya

Brezilya Brasilia’daki bu kavisli güzellik, güzel vitray ve taç benzeri yapısıyla dışarıdaki kadar çarpıcı. Komünistler olarak bilinen Oscar Niemeyer ve Lúcio Costa tarafından 1958-1970 arasında kuruldu (dini bağlamda ilginç bir nokta). Akranları tarafından tercih edilen küp benzeri tasarım eğilimini reddetti ve eğrinin ihtişamını kutladılar.

Harpa Konser Salonu, Reykjavik

Dünyanın En İlginç Yapıları Harpa Konser Salonu, Reykjavik
Dünyanın En İlginç Yapıları Harpa Konser Salonu, Reykjavik

Reykjavik’teki Harpa konser salonu, Henning Larsen Architects ve Batteríið Architects ile birlikte Danimarkalı-İzlandalı sanatçı Olafur Elíasson tarafından tasarlandı. Kristalin kabuğun kaleydoskop etkisi, binaya girdiğinizde duyularınızla oynayan ışığı ve rengi dağıtır. Gökyüzü ve denizi birbirine bağlayan kıyı şeridinde oturan parıldayan bir heykel.

Milwaukee Sanat Müzesi, Wisconsin

Dünyanın En İlginç Yapıları Milwaukee Sanat Müzesi, Wisconsin
Dünyanın En İlginç Yapıları Milwaukee Sanat Müzesi, Wisconsin

Milwaukee Sanat Müzesi, üç binadan oluşan mimari bir dönüm noktasıdır. Savaş Anıtı Merkezi (1957) Finlandiyalı Amerikalı mimar Eero Saarinen tarafından tasarlandı; David Kahler tarafından Kahler Binası (1975); ve İspanyol mimar Santiago Calatrava’nın Quadracci Pavilion’u (2001).

Michigan Gölü’ne bakan, kabloyla çevrili bir yaya köprüsü aracılığıyla doğrudan Wisconsin Bulvarı’na bağlanmaktadır. Yayalar, Lincoln Memorial Drive’ı köprüden geçip pavyona devam ederken, sürücüler eğimli beton sütun çiftlerinin “V” harfi gibi şekillendirilmiş iskelet benzeri bir dizi eleman oluşturduğu yeraltı tonozlu bir garajdan girerler.

Yasak Şehir, Pekin

Dünyanın En İlginç Yapıları  Yasak Şehir, Pekin
Dünyanın En İlginç Yapıları Yasak Şehir, Pekin

Daha az ünlü bir bina ve daha bir dizi ünlü bina – 980′ li yıllar, kesin olarak, 1406 ile 1420 yılları arasında inşa edildi – Yasak Şehir, Ming hanedanından Qing hanedanının sonuna kadar yarım milenyum İmparatorlara ev sahipliği yaptı ve Çin’in siyasi merkezi haline geldi .

Eski imparatorluk sarayı şimdi Saray Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor ve 1987’de Dünya Mirası Listesi ilan edildi. Yasak Şehir UNESCO tarafından dünyadaki en büyük korunmuş antik ahşap yapılar koleksiyonu olarak listelenmiş ve ortalama 16 milyon 2016’dan beri her yıl ziyaretçi – bu, günde ortalama 40.000 ziyaretçi.

08. The Dancing House, Prag

The Dancing House Building Prague Architecture

Takma Adı The Dancing House Prag’ın Nationale-Nederlanden binası Hırvat-Çek mimar Vlado Milunić ve Kanada-Amerikalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlandı.

Dekonstrüktivist – ya da yeni-barok – mimari, her biri farklı bir şekil ve boyut olan 99 beton panel sayesinde alışılmadık bir dans şekli oluşturur. Binanın şu anda Çek Ulusal Bankası tarafından yayınlanan altın bir 2.000 Çek koruna madalyonuna sahip olduğu çok popüler olduğu kanıtlandı.

The Museum Hotel Antakya/ Antakya

The Museum Hotel Antakya, Temel Kazı çalışmaları sırasında arkeolojik eserler sebebi ile Projesi tamamen değiştirilip, özel bir çelik yapı sistemi ile yapılmış ilginç bir yapıdır. Aralarında 1052 m2’lik dünyanın en büyük tek parça mozaiğinin ve 160 renk kullanılan imzalı Pegasus mozaiğinin de olduğu 5 kültür katmanı, toplam 13 medeniyete ait 30 bin eser Asfuroğlu Ailesi’nin 2009 yılında Antakya’da başladığı 17 bin m2’lik otel inşaatıyla ortaya çıktı. 10 yıldır Asfuroğlu Ailesi tamamıyla bu projeye odaklandı. 1930 yılından bu yana tamamıyla Türk arkeologlar ve restoratör mimarlar tarafından yapılan en büyük kazı gerçekleşti. Asfuroğlu Ailesi’nin üstlendiği projenin mimarı da EAA Mimarlık-Emre Arolat oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

two × 2 =