Ana Sayfa BIM BIM Ne Demek ?

BIM Ne Demek ?

694
0

BIM Ne Demek ?

BIM ne demek ? Bina Bilgi Modellemesi veya BIM, inşaatın geleceği ile ilgili makalelerde yaygın olarak kullanılan bir terimdir. BIM ilk piyasaya sürüldüğünde, öncelikle yazılımı kullanan mimarlardı. Bununla birlikte, bir bina tasarımının 3D modelini bir araya getirebilirler. Yatırımları için neler alabileceklerini göstermek paydaşlarla kolayca paylaşılabilecek bir şeydi. BIM inşaatta önemli bir araçtır, ancak BIM nedir?

BIM ne demek ? Mimari Programlar.com
BIM ne demek ?

Bina Bilgi Modellemesi, binaları, kamu hizmetlerini ve Ulaşım yollarını temsil etmenin bir yoludur. BIM, mekanların fiziksel ve fonksiyonel özelliklerinin dijital temsillerini oluşturma ve yönetme sürecidir. Başka bir deyişle, sadece bir 3D bilgisayar modeli oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda belirli yapı malzemelerinin zamanla nasıl dayanacağını gösterir. Bina Bilgi Modellemesi, bir projeyi tam olarak tasarlamak için birden fazla CAD ve spesifikasyon içerir. CAD, çizim veya görüntü oluşturma için bilgisayar destekli bir tasarım yazılımıdır. Bu üç boyutlu görüntüler, pahalı malzemeler sipariş edilmeden önce nasıl oturduklarını görmek için manipüle edilebilir.

Kullanıcılar bir binanın zamanla nasıl giyileceğini görebilir, bu da BIM’i 4D oluşturma seçeneği haline getirir. Ve bir bilgisayar modeli olduğu için, kağıt tasarım planlarından ziyade bir BIM modelini paylaşmak çok daha kolaydır. Bunun amacı, inşaat sürecini basitleştiren bir inşaat projesinin erken tasarım aşamasında işbirliğini arttırmaktır. Ayrıca, sorunları maliyetli hale gelmeden önce tanımlamanın bir yoludur.

Mühendislikde ve Yapılarda Yapı Bilgi Modellemesi

Bina Bilgi Modellemesi, tasarımın ilk aşamalarında mimarlar ve mühendisler tarafından kullanılmıştır. Peki, Yapılar için BIM nedir ve farklı mı kullanılır? BIM, binanın yüksek kaliteli dijital sunumunu oluşturur. Bu gösterim performansı tahmin etmek, maliyetleri tahmin etmek ve inşaatı planlamak için kullanılabilir. Aynı zamanda, bir mola vermeden önce bir projedeki sorunları öngörme yeteneğine sahiptir. Tüm faydaları nedeniyle önümüzdeki yıllarda daha sık kullanılacak bir teknik ve yazılım programı dizisidir.

İnşaat Yapımında BIM kullanmanın Avantajları

Bina Bilgi Modellemesini içeren inşaat projeleri, yapmayanlardan daha iyi sonuç verecektir. BIM, proje yönetiminde önemli bir araçtır. İş maliyetlerini geleneksel yöntemlerden daha iyi tahmin edebilir, çünkü yapı malzemelerinin ne kadara mal olacağını bilir. Ayrıca bir projenin ne kadar sürmesi gerektiğine dair daha iyi bir tahmin verebilir. Bu bilgi aynı zamanda iş maliyetine de yardımcı olur. Site çevresindeki çeşitli risklerin anlaşılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu, Proje Yöneticilerinin şantiyeye basmadan önce hafifletmelerine yardımcı olabilir.

BIM ile mimarlar ve mühendisler, nasıl uyduklarını görmek için gerçek parçaların gerçek modellerini kullanabilirler. Bu ciddi gecikmeleri azaltacaktır. Çünkü artık takımlar bir şeye uyup uymadığını şantiyeye girip girmeden önce görebiliyorlar. Tüm bunlar projelerin tasarruf etmesini sağlayabilir, çünkü son dakika değişiklik siparişleri ve gecikmeleri konusunda endişelenmeleri gerekmez.

BIM ne demek ?
BIM ne demek ?

3D ve Daha Fazlası…

BIM bina modelinde bilgi barındırdığından, kullanımı için birçok olasılık vardır. Bazıları planlama, tahmin, sürdürülebilirlik ve tesis yönetimi için BIM kullanıyor. Bu, ayrıntı düzeyine ve model içinde mevcut bilgilere bağlıdır. İşgücü sıkıntısı ile, planlama, tahmin ve bakımı kolaylaştıran bir araca sahip olmak, toplam karlılığı artırmak için çok önemlidir.

BIM, birçok endüstrinin bina ve bina yönetimi sürecine katılmasına izin verir. Bina sahipleri, işler pahalı para çukurları haline gelmeden önce performans verilerini görebilir ve bakım ve onarım çalışmalarını planlayabilir. Yeni binalar ve sahalar daha iyi proje zaman çizelgelerine ve daha iyi iş maliyetlerine sahip olacak. Taşeronlar, riskleri azaltmaya ve projelerde finansal ödülleri artırmaya yardımcı olmak için tasarım ve planlama aşamasında gerekli girdiyi sağlayabileceklerdir.

BIM inşaatı ilerletebilecek, hataları azaltacak ve kârı artırabilecektir. İnşaat, proje yönetimi ve bina yönetiminde devrim yaratacak. Bu 4D modelleri inşaatın geleceğidir.

BIM ne demek ? Mimari Programlar.com

BIM için Hangi Mimari Programları Kullanmalıyız?

BIM artık bir çok Mimari tasarım programında artık standart hale gelmektedir. Mimarlara ve yapı tasarımcıları için yazılımı almak ile iş bitmiyor maalesef. BIM diğer mühendsilik dalları ile koordinasyon gerektirdiğinden dolayı, Mimar ve Mühendislerin Yapıda kullanılacak malzemeleri iyi tanımaları gerekmektedir. Mimar ve Mimari tasarımcıların yapı tasarımlarını yapmaları için birer araç olan Mimari programlar bir çok farklı özelliği ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle Fiyat konusu ön plana çıkmaktadır. 3D görselleme ve kullanım kolaylığı olması diğer belirleyici diğer unsusrlardan olmaktadır.

En çok tercih edilen Mimari Yazılımlar için lütfen linki tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14 + 14 =