Ana Sayfa BIM Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım

Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım

220
0
Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım

Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım

AutoCAD alternatifi en iyi 5 yazılımı sizler için derledik.AutoCAD, uzun yıllardır mühendislik ve mimari çizim için bir standart olmuştur. Autodesk uzun zamandır bu alanda liderdir, ancak ufkunuzu AutoCAD dışındaki diğer seçenekleri denemek isterseniz ne olur?

Farklı programları tanımanıza yardımcı olmak için, her birini ayrı ayrı inceledik ve AutoCAD’e neden ve nasıl meydan okuyabileceklerini analiz edeceğiz.

1-ArCADia BIM YAZILIMI


ArCADia BIM, dwg. formatında çizim yapabilen Autocad alternatifi BIM tabanlı bir programdır. Hiç bir 3. taraf eklentiye ihiyaç duymayan yazılım, Mühendislik ve Mimarlık için gerekli olan tüm modülleri içermektedir. Programı Kullanmak için Arcadia BIM’ in temel yazılımlarından size uygun olan ArCADia BIM 11 LT, ArCADia BIM 11 veya ArCADia BIM 11 PLUS yazılımlarından birini satın almak zorundasınız.

ArCADia BIM sisteminin ortaya çıkması, proje geliştirmenin tüm aşamalarında tasarımcıların ihtiyaçlarını karşılamak için ArCADiasoft felsefesinin mantıklı bir sonucudur. Sistem, kapsamlı bir bina bilgi veritabanı oluştururken, BIM (Bina Bilgi Modellemesi)(bkn. BIM ne demek) teknolojisi doğrultusunda tasarım süreci boyunca tüm katılımcıları akıllı bir şekilde destekler ve koordine eder. Uygulamayı kolaylaştırırken ve hızlandırırken tasarımın tüm aşamalarında tam kontrol ve güvenlik sağlar.

Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım
Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım Arcadia BIM

ArCADiasoft – İNŞAAT ve MÜHENDİSLİK YAZILIMI

ArCADiaSoft İnşaat sektörü için bilgisayar uygulamaları oluşturma konusunda 20 yılı aşkın tecrübesi ve mimarlar ve mühendisler için 100’den fazla ürüne sahiptir. Programlar yapısal tasarımdan iç mekan ve tesisat tasarımına, bina hesaplamalarının enerji performansına, binaların çevre tasarımına kadar uzanmaktadır.

Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım Arcadia BIM
Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım Arcadia BIM

ArcadiaBIM yazılımının Avantajları

 • .dwg formatında çizim yapabilmesi ve .dwg uzantılı dosyaları açabilme olanağı.
 • Ömür Boyu Lisanslama
 • Fiyat Avantajı(+)
 • BIM destekli olması
 • Mühendislik Modülleri( Kolon, Temel, Döşeme ve Kiriş Donatısı Detaylandırma, Elektrik Tesisatı Tasarımı, Sıhhi Tesisat Tasarımı, Telekominkasyon Ağı Tasarımı vb.)
 • Mimarlık Modülleri
 • IFC import/export olanağı

ArCADia EuroConnections

Arcadia firması tarafından Yapısal Çelik Tasarımı ve Analizi yapan mühendisler için kullanıma sunulmuş olan bir çelik birleşim hesap programıdır.

Program Eurocode yönetmeliğine göre Bir çok çelik birleşim türüne göre hesap yapmaktadır. Program otomatik olarak hesabı yapılan birleşim türünün dxf formatında üretim çizimlerini de vermektedir.

Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım
Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım ArCADia EuroConnections

Arcadia BIM yazılımları için Türkiye Yetkili satıcısı 3E Promimarlık firması ile irtibata geçebilirsiniz.

2-Allplan Architecture


ALLPLAN 50 yılı aşkın bir süredir, AEC (Mimarlık,Mühendislik ve Müteahhitlik) endüstrisini  öncü bir yazılım portföyü ile desteklemiştir ve inşaat endüstrisinin dijitalleşmesini desteklemede önemli bir rol oynamaktadır: yenilikçi, gereksinimlerinize uygun – ve en iyi kalite “Almanya’da üretilmiştir”.

*ALLPLAN Çözümleri 240.000’den fazla kullanıcı tarafından 20 dilde ve 41 ülkede kullanılmaktadır. Dokuz ülkede yaklaşık 400 çalışan, başarımızın tutkusu ile çalışıyor. Nemetschek Group’un güçlü bir yan kuruluşu olarak, dünyanın önde gelen inşaat yazılım uzmanları grubunun kapsamlı yetkinliği ve deneyiminden yararlanıyoruz.

Allplan Yazılımı, hiç bir eklentiye gerek kalmadan, BIM tabanlı yazılımı ve Bulut üzerinden ekip çalışmasına olnak vermektedir. Dosya saklama boyutlarının Autodesk yazılımlarındakine nazaran çok daha küçük olması veri alışverişlerinde büyük avantaj sağlamaktdır. Autodesk’e göre Bilgisayar Hard Diskinde çok daha az yer kaplamaktadır ve özel bir yazılımı sayesinde çok daha hızlı çalışmaktadır.

Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım Allplan
Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım Allplan

Allplan Architecture Avantajları

 • BIM tabanlı olması
 • IFC formatında veri alışverişi
 • Görsel Kodlama Desteği
 • Allplan BIM PLUS bağlantısı
 • Bina Mühendisliği (Profesyonel 3D donatı detaylandırma ve Metraj Alma)
 • İnşaat Mühendisliği ( Mühendislik Yapıları için Donatı Detaylandırma ve Metraj)
 • Köprü Mühendisliği( Betonarme Köprü hesabı ve 3D donatı detaylandırma, Metraj)
 • Kalıcı Lisans olanağı(+)
 • *Yıllık Upgrade Ücretlendirmesi(±), Zorunlu değildir, yıllık olarak düzenli ödenmesi Program Upgrade’ leri için ücretsiz geçiş sağlar.
 • (bkn. Allplan Architecture)

Allplan Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği Çözümleri)

Allplan Engineering Civil, köprüler ve inşaat projeleri tasarlayan inşaat mühendisleri ve teknik ressamlar için nihai bir BIM çözümüdür. Karmaşık geometrilere sahip beton yapılar, hızlı ve verimli bir şekilde tamamen modellenebilir, güçlendirilebilir ve detaylandırılabilir.

Çalışmanızı hızlandırın:

> Karmaşık şekilleri doğru bir şekilde modelleyin
> 3D karmaşık yapıları hızla güçlendirin
> Boyuna ve enine kesitleri kolayca tanımlayın

Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım Allplan
Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım Allplan

Allplan Bridge

Allplan Bridge ile en basit çalışma ve verimli iş akışları için tasarlanmış tamamen yeni bir platform oluşturuldu. Yapısal analiz ve detaylandırma için iki ayrı model yerine ortak bir köprü modeli kullanılarak disiplinlerarası işbirliği geliştirildi.

 Parametrik model ve çalışma adımlarının kapsamlı otomasyonu, son derece zaman alıcı ve hataya açık tasarım değişiklikleri için gereken süreyi önemli ölçüde azaltır. 

Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım
Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım Allplan Bridge

Allplan Türkiye yetkili satıcısı 3epromimarlık firması ile iritibata geçebilirsiniz.

3-Elitecad Architecture 14


ELITECAD Architecture bir başka Autocad alternatifi Mimarlık yazılımıdır. ELITECAD Architecture, doğrudan model referansı ile sezgisel uygulamaya dayanmaktadır. Tasarımı 3D model üzerinden yapabilme, ve Gerçek zamanlı Görselleştirme ve Sanal Gerçeklik özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu özellikleri ile Autodesk yazılımlarının 1 adım önünde bulunmaktadır.

ELITECADArchitecture ile ekstra değerli 3D bina modelleri yaratırsınız. Yazılımımızın kullanıcı dostu olması, arka planda bir veritabanında tüm parametrik bileşenleri otomatik olarak üreten modelleri hızlı bir şekilde tasarlamanızı sağlar. Bu parametrik yapı planlayıcıları kullanmak, ek çaba harcamadan ülkeye özgü standartlara göre – değişiklikler üzerine yeniden hesaplamalar da dahil olmak üzere – değerlendirme ve grafiksel nicelik araştırmaları türetebilir.

Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım Elitecad
Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım Elitecad

EliteCAD Arhitecture 14 versiyonun genel özelliklerine balacak olursak;

 • Sezgisel Tanımlama ile Kolay Kullanım özelliği
 • Dinamik 3D Modelleme Olanağı
 • Tasrım gölgeli OpenGL tasviri
 • Güneş Pozisyonuna Göre Tasarım İmkanı
 • Rendering,Radiosity,Raytracing özellikleri
 • 3D konsepti,Parmeterik Bina Modellemesi,Çatı Pencereleri,serbest 3D modelleme
 • Gerçek zamanlı görselleştirme ve Sanal Gerçeklik,Doğrudan planlama aşamasında BIM gerçek zamanlı görselleştirme
 • Walkthrough Modu
 • Grafiksel Metraj Çıkarma

EliteCAD Programının Avantajları

 • BIM tabanlı çalışması
 • Kalıcı Lisans Olanağı
 • Sanal Gerçeklik Seçeneği
 • Ek Modül Seçenekleri; 3D Arazi modelleme, Su ve Pis Su Drenaj tesisatları, Yol Planı tasarlama olanağı
 • 3D üzerinden yapı modelleme olanağı

EliteCAD Architecture programı hakkında bilgi almak için, 3e promimarlık firması ile irtibata geçebilirsiniz.

4-Chief Architecture

Genellikle Amerika Birleşik Devletlerinde çok yaygın olan bir 3D modellem programıdır.Chief Architect Software, inşaatçılar, tasarımcılar, mimarlar ve ev DIY meraklıları için 3D Mimari ev tasarım yazılımının önde gelen geliştiricisi ve yayıncısıdır. Profesyoneller için Baş Mimar yazılım ürün serisini yayınlıyoruz; konut ev tasarımı için en popüler ürünlerden biridir.

ChiefArchitect yazılımı ev tasarım projelerini hayata geçirir. Ev tasarımı, iç tasarım ve mutfak ve banyo tasarımı için otomatik yapı araçları, inşaat çizimleri, yükseltiler, CAD detayları ve 3D modeller oluşturmayı kolaylaştırır.

Çok net görünüş ve kesit verebilme özelliğine sahip yazılım ayrıyeten 3D görsellemeleri ilede dikkat çekiyor.

Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım Chief Architect
Autocad Alternatifi En iyi 5 Yazılım Chief Architect

5- FreeCAD

Parametrik modelleme etrafında tasarlanan FreeCAD, ücretsiz bir CAD yazılımıdır. Bu, binalar da dahil olmak üzere her boyutta gerçek hayattaki nesneleri 3D tasarım için geliştirilmiştir. FreeCAD yazılımı, çok özel alanlara ayrılmış tezgahların temel uygulamaya monte edilmesini sağlayan modüler bir mimari sunar. Bu tezgahlar arasında tam teşekküllü BIM yazılım yetenekleri sağlayan bir tezgah bulunmaktadır.

FreeCAD sadece ücretsiz BIM yazılımı olmasına rağmen, ticari alternatiflere göre birkaç avantajı vardır. Örneğin, duvar, zemin vb. Nesneler kalıplaşmış şekillerle sınırlı değildir. Yani kıvrılıp duvara dönüşen bir döşeme levhası oluşturabilirsiniz. Bu tür işlevsellik, Zaha Hadid ve diğerlerinin damarında en yeni mimari tasarımında kullanışlıdır.

3D mimari yazılımının çekirdeğindeki parametrik modelleme özelliği, model geçmişinize geri dönüp boyutlarını değiştirerek bileşeninizi kolayca değiştirmenize olanak tanır. Bu BIM yazılımının bir diğer artısı, FreeCAD’in diğer çalışma tezgahlarının tüm özellik setinden yararlanabilmenizdir. Ardından, tüm modelleme geçmişini korurken, bu bileşenleri mimari nesnelere dönüştürürsünüz. Bu gerçekten son teknoloji!

FreeCAD’in mimari çalışma tezgahı hala geliştirilme aşamasındadır. Bu nedenle, bu 3D mimari yazılımı hala bazı diş çıkarma problemlerinden muzdariptir. Program IFC dosyalarını IfcOpenShell aracılığıyla içe aktarabilse de dışa aktarma hala deneyseldir. Ancak, geliştiriciler yakın gelecek için tam IFC desteği bekliyor.

SONUÇ

Size Autocad Alternatifi En iyi 5 yazılımı derlemeye çalıştık. Mimarlar ve Tasarımcılar için yukarda derlediğimiz yazılımların her birinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır.

 • Uygun Fiyat: FreeCAD(ücretsiz) ve Arcadia BIM yazılımı
 • BIM :AllPlan, ArCADia BIM ve EliteCAD
 • Kalıcı Lisans: AllPlan, ArCADia BIM, EliteCAD, Chief Architecture
 • Autocad Arayüzü: ArCADia BIM (bkn. ArCADia BIM)
 • 3D Render: Sırası ile ElietCAD, Allplan ve ArCADia Bım yazılımları
 • Ahşap Ev Tasarımı: Allplan, ArcadiaSoft,EliteCAD, Chief Architecture
 • Hafif Çelik Ev Tasarımı: Chief Architecture (Hazır modülü bulunmaktadır)
 • .dwg formatında dosya açabilme ve çizim yapabilme: Arcadia BIM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

fifteen − 11 =